Athletics

Welcome to Cardinal Athletics!

The administration of Pope Francis Preparatory School believes that athletics are an extension of the classroom, affording student-athletes opportunities for growth, learning, leadership and excellence. Pope Francis offers a variety of sports in the fall, winter and spring seasons. We encourage students of all abilities to get involved in our athletic programs. Please contact our Athletic Director, John Goda, if you have any questions about our sports teams or if you need additional information.


 

Attention Cardinals planning to try out for a winter sport: In order to be eligible to try out for winter sports all athletes must have a hard copy of an updated physical within the past 13 months on file with the school nurse.  All students must have set up their AT Genius profile including electronically signing all three required forms on their profile.  Lastly all freshmen, juniors and transfer students must complete a valid baseline concussion test with Ms. Myers if they have not already done so this year.  

 

 

The Fitness Area Behind the Gym will be open on the following dates next week. All Pope Francis students are welcome to work out on any of these dates.

Monday 12/5 from 6:30 – 7:20 am
Tuesday 12/6 from 6:30 – 7:20 am
Wednesday 12/7 from 6:30 – 7:20 am
Thursday 12/8 from 6:30 – 7:20 am
Friday 12/9 from 6:30 – 7:20 am


 
WINTER SEASON INFORMATION
 
Boys Basketball: For more information about the boys basketball team, please contact Coach Justin Dalessio (dalessioj@springfieldpublicschools.com)
 
Girls Basketball: For more information about the girls basketball team, please contact Coach Noris Cuevas (Noris413@outlook.com)
 
Boys Indoor Track: For more information about the boys indoor track team, please contact Coach Angel Rodriguez (angel@ironduck.com)
 
Girls Indoor Track: For more information about the girls indoor track team, please contact Coach Dave Estabrook (destabrook@popefrancisprep.org)
 
Boys Hockey:  For more information about the boys hockey team, please contact Coach Brian Foley (bfoley@foleyinsurancegroup.com)
 
Girls Hockey: For more information about the girls hockey team, please contact Coach Chris Connors (coachconno15@gmail.com)
 
Boys and Girls Skiing:  The ski team will being dryland practices on December 7th, from 2:15 – 3 pm in the fitness area behind the gym. For more information about the ski team, please contact Coach Scott O’Neil (soneill@popefrancisprep.org)
 
WINTER GAME SCHEDULE
Saturday 12/3
Girls Hockey scrimmage Malden Catholic (8 pm, Malden Forum) (50 Holden St, Malden)
Boys Hockey scrimmage vs Xaverian (Varsity 12:30/Varsity B 2:30 pm at the Olympia)
Boys JV Hockey scrimmage at Eaglebrook (2 pm)
 

Sunday 12/4
Boys Basketball scrimmage vs Springfield International Charter (1 pm)
Girls Hockey at Garrett Reagan Summit (NESC, 8 pm) (121 Donald Lynch Dr, Marlborough) Bus departs from school at 11:45 am
Boys Hockey Scrimmage vs Minnechaug (Varsity B only, 1:40 pm at the Olympia)

 
Wednesday 12/7
Ski Team Dry Land Practice. 2:15 – 3 pm in the fitness area

Thursday 12/8
Boys Basketball vs Holyoke (JV 5:30/Varsity 7 pm)
 
Saturday 12/10
Boys Basketball at Windsor HS (50 Sage Park Road) Bus departs from school at 10:15 am
Girls Hockey at Dennis Yarmouth (5 pm, Tony Kent Arena) (8 S Gages Way, South Dennis)
Boys Hockey at Westfield (Varsity B only, 5:30 pm at Amelia)

Sunday 12/11

Girls Hockey at Nauset Regional (11:30 am, Charles Moore Arena) (23 O’Connor Rd, Orleans)
Boys and Girls Indoor Track vs Hampshire (11 am at Wheaton College) Bus departs from school at 9:15 am
Boys JV Hockey at Easthampton (1:50 pm, Fitzpatrick)
 
Tuesday 12/13
Girls Basketball at Putnam (JV 5:30/Varsity 7 pm) (1300 State St, Springfield) Bus departs from school at 4:30 pm
Boys Basketball at Minnechaug (JV 5:30/Varsity 7 pm) (621 Main St, Wilbraham) Bus departs from school at 4:30 pm
Boys Hockey at Eaglebrook (Varsity B Only, 7 pm)
 
Wednesday 12/14
Ski Team Dry Land Practice. 2:15 – 3 pm in the fitness area
 
Thursday 12/15 
Girls Basketball vs Renaissance (Varsity only, 6 pm)
Boys Hockey vs Framingham (JV 5:30/Varsity 6:40 pm)
 
Friday 12/16
Boys Basketball vs Immaculate Conception, NJ (Varsity only, 7:30 pm at AIC)
 
Saturday 12/17
Girls Basketball vs Windsor Locks (JV 2 pm/Varsity 3:30 pm)
Boys Basketball vs TBA (Varsity only, 1 or 3 pm at AIC)
Girls Hockey at Longmeadow (noon, Smead)
Boys Varsity A Hockey at St Mary’s of Lynn (5:30 pm, Connery Rink, Lynn) Bus departs at 2:30 pm.
Boys Varsity B Hockey at St John’s Prep (2 pm, Essex Sports Center)
 
Sunday 12/18
Boys and Girls Indoor Track vs Mahar, Mohawk, South Hadley (2:15 pm at Smith College)
Boys JV Hockey vs Westfield (11:30 am, Fitzpatrick)
 
Monday 12/19
Boys Basketball vs Taconic (JV 5:30/Varsity 7 pm)
 
Tuesday 12/20 
Girls Basketball at Turners Falls (JV 5:30/Varsity 7 pm) (222 Turnpike Rd, Montague) Bus departs from school at 3:50 pm
 
Wednesday 12/21
Boys Hockey at St John’s HS (JV 4:20/Varsity 6 pm, NESC)
Ski Team Dry Land Practice. 2:15 – 3 pm in the fitness area
 
Thursday 12/22
Boys Basketball vs Pittsfield (JV 5:30/Varsity 7 pm)
 
Friday 12/23
Girls Hockey vs Woodstock Academy (7 pm, Smead)
Boys Hockey vs Braintree (JV 6 pm/Varsity 7:10 pm)
 
Monday 12/26
Boys Hockey at Hingham (Varsity B Only, 10:30 am at Watertown)
 
Wednesday 12/28
Girls Hockey at St Mary’s of Lynn (2 pm, Connery Rink) (190 Shepard St, Lynn) Bus departs from school at 10:45 am.
Boys Hockey vs Central Catholic (Varsity A only, 4 pm, Frates Tournament, Essex Sports Center)
 
Thursday 12/29
Girls Basketball vs McCann Tech (JV 5:30/Varsity 7 pm)
Boys Basketball at West Springfield (JV 5:30/Varsity 7 pm) (425 Piper Road) Bus departs from school at 4:30 pm.
Boys Hockey vs TBA (Varsity A only, Frates Tournament, Essex Sports Center)
Boys Hockey @ St Mary (Varsity B only, 9:20 am at Watertown)
 
Friday 12/30
Boys Basketball vs Sci-Tech (JV 5:30/Varsity 7 pm) (1250 State St, Springfield) Bus departs from school at 4:30 pm
 
Saturday 12/31
Girls Hockey vs Longmeadow (noon, Smead)
 
Monday 1/2
Boys Hockey Scrimmage vs Austin Prep (JV noon/Varsity 1:30 pm)
 
Tuesday 1/3
Girls Basketball at Lee (JV 5:30/Varsity 7 pm) (300 Greylock St, Lee) Bus departs from school at 3:45 pm
Ski Team Practice (Berkshire East)
 
Wednesday 1/4
Girls Hockey vs Auburn (7 pm, Amelia)
Boys Hockey Scrimmage at Cushing Academy (Varsity A only, 5 pm)
Boys JV Hockey at Choate (4:30 pm)
 
Thursday 1/5
Boys Basketball vs Westfield (JV 5:30/Varsity 7 pm)
Ski Team Practice (Berkshire East)
 
Friday 1/6
Girls Basketball vs Mahar (JV 5:30/Varsity 7 pm)
Boys JV Hockey at Eaglebrook (7 pm)
 
Saturday 1/7
Girls Hockey at Notre Dame Academy (3:50 pm, Rockland Rink) (599 Summer St #7218, Rockland) Bus departs from school at 12:45 pm
Boys Hockey vs Arlington (Varsity 11 am/JV 1 pm)
 
Sunday 1/8
Boys and Girls Indoor Track vs Hampden Charter, Commerce, Frontier (2:15 pm at Smith College)
Boys JV Hockey at Agawam (5:40 pm, Fitzpatrick)
 
Monday 1/9
Girls Basketball at Southwick (JV 5:30/Varsity 7 pm) (93 Feeding Hills Road) Bus departs from school at 4 pm.
Ski Team Practice (Berkshire East)
 
Tuesday 1/10
Ski Team Race #1 (Berkshire East)
 
Wednesday 1/11
Boys Basketball at Amherst (JV 5:30/Varsity 7 pm) (21 Mattoon St) Bus departs from school at 3:45 pm
Boys Hockey at Bridgewater-Raynham (JV 5:30/Varsity 6:40 pm, Bridgewater Ice Arena) Bus departs at 3 pm.
 
Thursday 1/12
Boys Basketball vs Longmeadow (Varsity only, 6 pm at Springfield College) Bus departs at 4:45 pm
Ski Team Race #2 (Berkshire East)
 
Friday 1/13
Girls Basketball vs Chicopee Comp (JV 5:30/Varsity 7 pm)
Boys JV Hockey at Avon (8:30 pm)
 
Saturday 1/14
Girls Hockey at Beverly (7 pm, Endicott College) (300 Hale St, Beverly) Bus departs from school at 4 pm.
Boys Hockey vs Lincoln Sudbury (JV 12:30, Varsity 2 pm at the Olympia)
 
Sunday 1/15
Boys and Girls Indoor Track vs Southwick, Sci-Tech (2:15 pm at Smith College)
Boys JV Hockey at Ludlow (4:30 pm, Fitzpatrick)
 
Monday 1/16
Girls Hockey vs Acton-Boxboro (12:30 pm at Smead)
Boys Hockey at Reading (JV noon/Varsity 1:30 pm) Bus departs at 9:30 am.
 
Tuesday 1/17
Girls Basketball at Easthampton (JV 5:30/Varsity 7 pm) (70 Williston Ave) Bus departs from school at 4 pm
Boys Basketball at Agawam (JV 5:30/Varsity 7 pm) (760 Cooper St) Bus departs from school at 4:20 pm
Ski Team Practice (Berkshire East)
 
Wednesday 1/18
Girls Hockey at Auburn (6 pm, Horgan Arena) (403 Oxford St N, Auburn) Bus departs from school at 3:45 pm
 
Thursday 1/19
Girls Basketball vs Mt Everett (Varsity only, 5 pm)
Boys Hockey at Natick (JV 6:10 pm/Varsity 7:20 pm, Chase Arena) Bus departs from school at 4 pm.
Ski Team Race #3 (Berkshire East)
 
Friday 1/20 
Boys Basketball vs Chicopee Comp (JV 5:30/Varsity 7 pm)
 
Saturday 1/21
Girls Hockey vs Marblehead (noon, Smead)
Boys Hockey vs Falmouth (JV 12:30 pm/Varsity 2 pm at the Olympia)
 
Sunday 1/22
Boys and Girls Indoor Track vs Athol (2:15 pm at Smith College)
Boys JV Hockey vs Greenfield (12:40 pm, Fitzpatrick)
 
Monday 1/23
Girls Basketball at Renaissance (Varsity only, 6 pm, at Boland Elementary) (426 Armory St) Bus departs from school at 5 pm
Ski Team Practice (Berkshire East)
 
Tuesday 1/24
Boys Basketball at East Longmeadow (JV 5:30/Varsity 7 pm) (180 Maple St) Bus departs from school at 4:40 pm
Boys Hockey Scrimmage at Austin Prep (JV 6 pm/Varsity 7:30 pm, Break Away Ice Center, 20 Carter St, Tewksbury) Bus departs at 3:30 pm
Ski Team Race #4 (Berkshire East)
 
Thursday 1/26
Girls Basketball vs Lee (JV 5:30/Varsity 7 pm)
Ski Team Race #5 (Berkshire East)
 
Friday 1/27
Boys Basketball at Westfield (JV 5:30/Varsity 7 pm) (177 Montgomery St) Bus departs from school at 4:20 pm
Boys JV Hockey at Avon (8:30 pm)
 
Saturday 1/28
Girls Hockey vs Algonquin (2 pm, Smead)
Boys Hockey vs Bishop Hendricken (JV 12:30/Varsity 2 pm at the Olympia)
 
Sunday 1/29
Boys and Girls Indoor Track vs BayState Academy, Ludlow, Pioneer (2:15 pm at Smith College)
Boys JV Hockey at Amherst (4:30 pm, Fitzpatrick)
 
Tuesday 1/31
Girls Basketball at McCann Tech (JV 5:30/Varsity 7 pm) (70 Hodges Cross Rd, North Adams) Bus departs from school at 2:50 pm.
Ski Team Race #6 (Berkshire East)
 
Thursday 2/2
Boys Basketball vs Amherst (JV 5:30/Varsity 7 pm)
Boys Hockey vs Mt St Charles (JV 5:30/Varsity 6:40 pm at the Olympia)
Ski Team Practice (Berkshire East)
 
Friday 2/3
Girls Basketball vs Easthampton (JV 5:30/Varsity 7 pm)
Girls Hockey vs East Catholic (7 pm, Smead)
 
Saturday 2/4
Girls Hockey at Matignon (8 pm, Stoneham Arena) (101 Montvale Ave, Stoneham) Bus departs from school at 5 pm
Boys Hockey vs Hingham (JV 12:30/Varsity 2 pm at the Olympia)
 
Sunday 2/5
Boys JV Hockey vs Southwick (12:40 pm, Fitzpatrick)
 
Monday 2/6
Girls Basketball at Mt Everett (Varsity only, 5:30 pm) (491 Berkshire School Rd, Sheffield) Bus departs from school at 3:15 pm.
Girls Hockey vs Suffield HS (CT) (6:50 pm, Mass Mutual Center)
Boys Hockey at Shrewsbury (Varsity only, 5:30 pm at North Star Youth Forum in Westborough)
 
Tuesday 2/7
Boys Basketball at Chicopee Comp (JV 5:30/Varsity 7 pm) (617 Montgomery St, Chicopee) Bus departs from school at 4:30 pm
Ski Team Race #7 (Berkshire East)
 
Thursday 2/9
Girls Basketball vs Southwick (JV 5:30/Varsity 7 pm)
Ski Team Practice (Berkshire East) (Race Make-Up if necessary)
 
Friday 2/10
Boys Basketball vs East Longmeadow (JV 5:30/Varsity 7 pm)
Boys Hockey vs Fairfield Prep (Varsity only, 7:40 pm) (PF Tournament)
 
Saturday 2/11
Girls Hockey at Algonquin (11:50 am, NESC) (121 Donald Lynch Dr, Marlborough) Bus departs from school at 9:30 am.
Boys Hockey vs TBA (Varsity only, 10:30 or 12:30 at the Olympia) (PF Tournament)
 
Tuesday 2/14
Girls Basketball vs Pittsfield (JV 5:30/Varsity 7 pm)
Boys JV Hockey at Westminster (6:30 pm)
Ski Team Individuals (Berkshire East)
 
Wednesday 2/15
Girls Hockey at Billerica (5 pm, Hallenborg Ice Rink) (10 Good St, Billerica) Bus departs from school at 2:20 pm.
Boys and Girls Indoor Track at Division 4 State Championships (Reggie Lewis Center, Boston)
Boys Hockey at Archbishop Williams (Varsity only, 7:10 pm at Canton Sportsplex) Bus departs at 4:15 pm.
 
Saturday 2/18
Girls Hockey vs Nauset Regional (2 pm, Fitzpatrick)
Boys Varsity A Hockey vs Catholic Memorial (12:30 pm at the Olympia)
Boys Varsity B Hockey vs St John’s Prep (2:30 pm at the Olympia)
Boys JV Hockey at Avon (5 pm)
 
Sunday 2/19
Boys JV Hockey vs Minnechaug (5:40 pm, Fitzpatrick)
 
Monday 2/20 
Girls Hockey vs Shrewsbury (3 pm, Newburyport Bank Classic) (Henry Graf Rink, 28 Low St, Newburyport) Bus departs from school at noon.
 
Tuesday 2/21
Boys Hockey vs Belmont (Varsity only, 7:40 pm at the Olympia)(Cardinal Classic)
Boys Varsity B Hockey at Eaglebrook (7 pm)
 
Wednesday 2/22
Girls Hockey vs TBA (Newburyport Bank Classic) (Henry Graf Rink, 28 Low St, Newburyport) (Game time TBA)
Boys Hockey vs TBA (Varsity only, 11 am or 1 pm, at the Olympia) (Cardinal Classic)
Boys Varsity B Hockey at Avon (4:30 pm)
 
Saturday 2/25
Boys and Girls Indoor Track at All State Championships (Reggie Lewis Center, Boston)